Luk
Alt om vin - Danmarks største vinkalender

Vinkalender

Absinth smagning i samarbejde med Dansk Absinthselskab

Absint, også kendt som 'den grønne fe', er en spiritus indhyllet i mystik, myter og misforståelse! Drikken bliver ofte forbundet med overdreven rus, delirium og forrykte kunstnere. Det er også på den måde absint er blevet skildret i populærkultur, hvor man kan se hallucinerende poeter så vel som collegestuderende.

Hvorom alting er, passer det i hvert fald at absint altid har været elsket af mange kreative og kunstneriske personer. Det er Thomas Boston og Christoffer Gertz Bech, fra Det Danske Absintselskab, beviser på! Disse to velformulerede herrer vil præsentere en perlerække af nogle af verdens bedste absinter, ved vores store absint smagning onsdag d. 26. august.

Thomas Boston har været smagsdommer ved Absinthiaden, verdens største absintfestival, mange år træk og Christoffer Gertz Bech har skrevet 'Den Sorte Bog om Absinthe'. På aftenen vil de kaste et grønt lys over den gådefulde absint og besvare nogle af de store spørgsmål om drikken!

Aftenen byder på også på en speciel gæst, Alan Moss fra Artemisia-Bugnon Distillery, ubestridt et af verdens bedste absintdestillerier! Han vil præsentere et par af destilleriets fornemme absinter og fortælle lidt om Val de Travers i Schweiz, absintens fødeby.

Smageprogrammet byder på 8 forskellige absinter i den absolutte verdensklasse:

Clandestine Absinthe La Bleu 53% vol.
Distillery Artemisia-Bugnon, Schweiz

Angelique Verte 65% vol.
Distillery Artemisia-Bugnon, Schweiz

Butterfly Absinthe 68% vol.
Distillery Artemisia-Bugnon, Schweiz

Vieux Pontarlier Absinthe Francaise Supérieure 65% vol.
Distillerie Les Fils D'Émile Pernot, Frankrig

La Maison Fontaine Blanche 56% vol.
Distillerie Les Fils D'Émile Pernot, Frankrig

Udover de ovenstående absinter, skal vi smage tre danmarkspremierer, som vil forblive en overraskelse ind til selve smagningen!

Link til arrangement:

link til arrangement

Lokation:
Josty
Pile Alle 14a
2000 Frederiksberg
Dato: 26/8-2015
Tid: 19-21:30
Pris: 299 kr
Juul's Vin og Spiritus
Frederiksberg
www.juuls.dk
vis udvidet visitkort

Find din næste vinsmagning i Alt om Vin’s vinkalender. Modtag ugentlig mail med vinkalenderen.
(vi sælger ikke noget, men giver dig bare information).


Til forsiden