Hvidvin og rosé til dejlig danske sommermad
Torsdag 5/7-12 lukker Flemming og Mikael - for sidste gang på denne side af sommeren - op for endnu en hyggelig smageaften i Otto Suenson Vinklub Roskilde
Temaet vil hér være hvidvin og rosé med fokus på den dejlige danske sommermad, der passer så fint til.
Vi skal blandt andet smage pÃ¥ Zweigelt Rosé fra Goldenits i Ãstrig samt italienske Cavallottos Langhe Bianco Pinot Nero; en hvidvin fremstillet af 100 % Pinot Noir - og sÃ¥ skal vi lære, hvordan man fÃ¥r rigtig meget sommervin for pengene.
Det koster 150,- at deltage i arrangementet, der afholdes klokken 18- i den stemningsfulde vinkælder under butikken i Skt. Ols Gade 13, 4000 Roskilde, og der vil som altid være 15 % at spare for medlemmer af Otto Suenson Vinklub Roskilde.
Tilmeld dig hos Flemming eller Mikael i butikken, på telefon 46 37 19 74 eller roskilde@suenson.dk.
FAKTA
Som medlem af Otto Suenson Vinklub Roskilde bliver du ca. seks gange årligt indbudt til lærerige smageaftener i den fantastisk hyggelige vinkælder under vores butik i Skt. Ols Gade 13. Og der er flere medlemsfordele at hente; f.eks. får du som medlem af OSVR altid 15 % på hele sortimentet, fantastiske tilbud på nogle af verdens bedste vine, forkøbsret til eksklusive Winemaker's Dinners og meget, meget mere. Så meld dig gratis og uforpligtende ind i Otto Suenson Vinklub Roskilde ved at skrive en e-mail til roskilde@suenson.dk, ringe på telefon 46 37 19 74 eller spørge i butikken - og få lokale og internationale vinoplevelser for livet.