Vinskolen | Vin & Terroir
Vinens terroir (terre=jord) står for vinens geografiske placering og dækker jordbund, klima, geografi og dyrkningsmetode. Hele den franske vinlovning er bygget op omkring dette og afspejler hvert områdes stil og smag.
Derfor et godt pejlemærke, når man som forbruger skal ud og finde vin på hylderne. Vi skal smage på vin med masser af terroir og dykke lidt ned i dette begreb.
Det koster kr. 100 at deltage og du kan tilmelde dig ved at købe billet på www.mogs.dk/products/vinskolen
Har du en forudbetalt billet eller gavekort kan du tilmelde dig ved at skrive til butik@mogs.dk eller i Messenger: www.m.me/magnusogson
Vi håber at se jer og glæder os til at smage sammen med jer.
Kh.
Morten, Thomas, Magnus & Søn
**
Smagningen varer en times tid og afholdes ganske uformelt i butikken. Der smages mindst 3 forskellige vine på dagen med lidt brød til.
Endvidere vil der være mulighed for at købe de smagte vine til ekstra gode priser.
**
link til arrangement