Italiensk WinemakerDinner i Birkerød
Er I til lækre italienske vine og gourmet mad og har I også lyst til at smage lidt lokalt vin fra Birkerød, så har I chancen for at komme med til forårets store WineMakerDinner, hvor vi sammen med producenterne fra Menhir, DalDin, Geografico og andre fejrer Rudersdal Vin 10 års jubilæum.
Menu:- 4 asparges retter med 2 italienske og 2 danske (helt nye) mousserende vine, mørt oksekød med pommes Casa og lækkert tilbehør med 2 flotte rødvine
Husets dessert tallerken med italiensk og dansk dessertvin,
Husets kaffe/the og et glas Grappa eller Dansk frugtbrændevin.
Jesper Clausen fortæller lidt om historien bag Rudersdal Vin og vinmagerne forklarer lidt om vinene og vingårdene i Italien, mens Jean Becker vil fortælle os om Furesødal vinene samt livet som dansk vinbonde.
Kok Jan Jensen vil introducere os til hans lækre menu og vi bliver opvartet af hans dygtige piger.
Det bliver en stor aften med masser af god input om vin og dens historie, anekdoter fra det rigtige liv som vinbonde og masser af smagsindtryk.
Har I lyst, kan I deltage i vinsmagning i nr 132B (lige overfor), imellem kl 15:00 og 18:00 (kom når I har tid og lyst) med smagsprøver fra vores italienske producenter. Der vil være gratis adgang for vores middagsgæster - ellers er prisen 100 kr. p.p.
download brochure
link til arrangement