Københavns Gourmet- og Vinfestival
Lørdag den 04. maj inviterer The Wine Company og Berlingske til Københavns Gourmet- og Vinfestival, hvor vi tilbyder en dag i nydelsens tegn. Vi præsenterer det spændende udvalg af vine og delikatesser, som findes hos de Storkøbenhavnske vinimportører, vingårde og gourmetforhandlere. På programmet forventes bl.a. 300 smagsprøver på forskellige vine og delikatesser. Du kan også smage øl, ost, kød, oliven, brød, nødder, chokolade og pesto.
Festivalen er en mulighed for at smage dig igennem det flotte udbud af vine, øl og delikatesser, som er på markedet i Danmarks hovedstad. Det er naturligvis muligt at købe de vine og delikatesser, der kan smages.
Festivalen er opdelt i 2 smageheats, så der bliver bedre plads mellem bordene, når der skal smages.
Det koster kun kr. 220,00 + gebyr at deltage.
Publikumskonkurrence og kultvine
For at skabe særlig opmærksomhed om udbuddet af god vin og fødevarer gennemføres en publikumskÃ¥ring af festivalens bedste fødevare, samt hvide og røde vin (diplomer overrækkes ved festivalen). Blandt publikums stemmesedler trækkes der lod om 2x3 flasker vin. Samtidig vil der være mulighed for at smage pÃ¥ specielle dyre âkultvineâ (400+ kr/flaske) ved de enkelte udstillere mod betaling pr. glas.
Festivalen arrangeres af The Wine Company, som også står bag Rhônevinfestivalen og Nordsjællands Gourmet- og Vinfestival.
Program for Københavns Gourmet- og Vinfestival 2013
⢠12.00 Officiel åbning og 1. heat starter
⢠12.30 Udlevering af frokost starter
⢠14.30 1. heat slutter
⢠15.30 2. heat starter
⢠17.15 Konkurrencen om bedste vine og fødevare slutter
⢠17.45 Vinderne af konkurrencen annonceres
⢠18.00 Festivalen slutter.
Festival en afholdes i Bülowsvej Hallen, Bülowsvej 34, 1870 Frederiksberg C
link til arrangement